logo

Antalya liseleri

Antalya liseleri arasında özel liseler ve devlet liseleri yer almaktadır. Her iki seçenek için de eğitim kapsamı birbirinden farklı pek çok kurum seçeneği bulunmaktadır. Bu da Antalya’da lise eğitimi alacak öğrencilere tercih ettikleri alanlarda eğitim alabilme avantajı sağlamaktadır. Buna avantaj diyoruz çünkü bugünün şartlarında bile pek çok ilimizde her okul alternatifini bir arada bulabilmek oldukça zordur.

Antalya’da yaşayan öğrencilerin bu anlamda çok şanslı oldukları rahatlıkla söylenebilir. Antalya Özel LiseleriAntalya Özel Anadolu Liseleri, Antalya Anadolu Liseleri gibi pek çok okul seçeneği içinde, öğrenciler eğitim almak istedikleri okullara kolayca ulaşabilmekte ve kendi belirledikleri alanda eğitim alma şansını yakalayabilmektedir. Tabi bunlar için gereken şartları yerine getirmiş olmak kaydıyla. Bu şartlar ise öğrencinin eğitim tercihine göre değişmektedir. Antalya nitelikli liseleri için taban puan barajını aşan öğrenciler seçtikleri okullara yerleştirilirken, özel liseler için tercih yapanların da özel okul ücretlerini karşılamaları gerekmektedir. Bunun dışında sınavsız olarak liseye geçiş yapmak isteyenler için tek kriterde seçtikleri okul için uygun adreslerde ikamet ediyor olmalarıdır. Buradan da anlayacağımız gibi Antalya liseleri herkese uygun alternatiflerin bir araya toplandığı bir yerdir. Bu kadar okul seçeneği içinde zor olan tek şey tercih yapmaktır. Tabi ki LGS sınavı ile nitelikli liselere giriş yapmak isteyen öğrencilerin zorlu bir sınavdan geçmesi gerekmektedir. Çünkü bu okullar için talepler oldukça fazladır. Bu da sınavla öğrencilerin elenmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Fakat Antalya Liseleri gibi sadece il bazında ve çok yakın çevrede talep alan okullar için taban puanları sağlayabilmenin bir nebze daha kolay olduğu söylenebilir. Yine de bu sınava hazırlık döneminde ciddi bir çalışma içine girmek şarttır.

Lise eğitimi; Antalya gibi pek çok ilimizde de öncelik verilen ve üzerinde çok durulan bir konudur. Okullar üzerinde yapılan iyileştirme ve geliştirme çabalarının geneli de lise ve dengi okullar üzerinde yapılmaktadır. Bireylerin liseden itibaren alanlara yönlenmeye başlaması, üniversite seçimleri ve mesleki tercihleri bakımından birçok avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle liseler; meslek liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, sanat liseleri gibi kollara ayrılmıştır.  

Comments are closed.